loadingimg

Wczytuję dane...
 • Zarejestruj

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

0.00 PLN
  ( 0 )
 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Mój bliski niedosłyszy. Co mogę zrobić?
 • Mój bliski niedosłyszy. Co mogę zrobić?
 • Pięć sposobów na rozmowę z bliskimi osobami z niedosłuchem.


  Ubytek słuchu u znajomego lub członka rodziny nie musi być problemem. Często zapominamy, że niedosłuch to stan który dotyczy wszystkich wokół, a nie tylko samego "poszkodowanego".
  Wystarczy zapamiętać
  kilka wytycznych, aby zapewnić komfortową dla obu stron komunikację. Oto one:


   1. Wiedza o rodzaju utraty słuchu.

  Nie wszystkie
  niedosłuchy takie same. Niektóre wystąpiły w chwili urodzenia i trwają do dziś, inne wystąpiły z biegiem mijających lat. Jeszcze inne spowodowane zostały chorobą lub są skutkiem przebywania w hałasie, zażywania narkotyków czy też urazami głowy.
  Wiedząc, jaki rodzaj utraty słuchu
  dotyczy twojego bliskiego, pozwoli Ci zrozumieć jaki ma to wpływ na jego życie i jakie środki ostrożności należy podjąć. Niedosłyszący uznaje za szczególnie trudne sytuacje, w których musi usłyszeć ciche dźwięki. Więc mówienie wolno i wyraźnie ułatwia przebywanie w tym stanie. Osoby z chorobą Meniere'a mo być coraz bardziej wrażliwe na hałas, więc należy unikać miejsc o nadmiernym poziomie głośności.

   

   2. Usuwanie stygmatu aparatu słuchowego

  Ludzie często są świadomi swoich kłopotów ze słuchem, mimo wszystko zniechęceni do noszenia aparatów słuchowych. Tymczasem zaniedbanie używania aparatów słuchowych może spowodować dalsze pogorszenie słuchu. Nie noszą ponieważ obawiają się odrzucenia własnej osoby. Bo co powiedzą inni? Czy w domu nie będą mówić że ja już „stara/stary jestem?”
  Upewnij się, że
  Twój bliski z nich korzysta i zachęcaj do poczynania wszelkich starań, które mogą pomóc w komunikacji.
  Mogą to być wizyty kontrolne,
  szkolenia, treningi słuchowe itp.  


   3. Zapewnij odpowiednie środowisko
  .

  Twoje codzienne czynności mogą mieć zaskakujący wpływ na zdrowie i słuch ludzi wokół Ciebie. Osoby, które doświadczają biernego palenia na codziennych zasadach, są predysponowane do rozwoju utraty słuchu. Pamiętaj więc, aby nie palić w pomieszczeniach.
  W przypadku dzieci z niedosłuchem, należy upewnić się, że mają dostęp do „zabawek słuchowych”. Możesz określić, które zabawki opracowane zostały dla Twojego dziecka.

  Sprawdzaj czy t
  rzymając zabawkę najpierw przy uchu, a następnie trzymając je na odległość wyciągniętej ręki, czy można mówić z normalną głośnością, gdy zabawka jest używana.


    4.
  Planowanie wycieczek/pobytów do miejsc przyjaznych dla słuchu

  Istnieje wiele miejsc, które klasyfikują się jako
  przyjazne osobom ze słabszym słuchem. Są muzea z tłumaczami, pokazy z napisami dla niedosłyszących i tłumaczem. Są nawet kościoły i hotele wyposażone w odpowiednie systemy dla niesłyszących. W tym w iPady wyposażone w aplikację do komunikacji i w wirtualnego tłumacza.
  Parki rozrywki,
  np. Walt Disney World oferuje takie usługi jak wideo z napisami i systemy wzmacniaczy. Znajdź takie miejsce wokół siebie.


   5. Zachęcanie, zapraszanie do rozmowy.


  Badania wykazały, że utrata słuchu może naprawdę doprowadzić do utraty ekstrawersji, osamotnienia i depresji u niektórych osób. Zamykają się przed światem. Dlatego pamiętaj, aby zamiast zamykać go w pokoju z powodu zbyt głośnego telewizora, zapraszać swojego znajomego lub członka rodziny do konwersacji. Przekonasz się, że komunikacyjnie będzie znacznie bardziej otwarty, jeśli poczuje się komfortowo i nie będzie dla nikogo kłopotem. Wystarczy tylko czasami poprosić o powtórzenie słów lub zdań.
              Jako osoby bliskie
  często jesteście bardziej świadomi utraty słuchu osoby z którą przebywacie.
  Powiedzcie otwarcie, że taka sytuacja
  wpływa tak samo na jego życia jak i wasze.
  Podzielcie się swoimi odczuciami. Poznanie potrzeb obu stron może wpłynąć tylko pozytywnie. Akceptacja i zachęcanie do działania, pomaga w tworzeniu sprzyjającej
  komunikacji
  atmosfery. Jak zresztą w przypadku wszystkich osób i sytuacji.2015-01-12 14:51:00

<iframe src="//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsluch.net&width=590&height=427&colorscheme=light&show_faces=false&header=true&stream=true&show_border=true" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:590px; height:427px;" allowTransparency="true"></iframe>