loadingimg

Wczytuję dane...
 • Zarejestruj

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

0.00 PLN
  ( 0 )
 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Baterie - co powoduje że szybko się wyładowują?
 • Baterie - co powoduje że szybko się wyładowują?
 • CO WPŁYWA NA ŻYWOTNOŚĆ BATERII?    

   

   

   

                 Krótka żywotność baterii w aparacie słuchowym to najczęściej spotykana skarga ich użytkowników.
  Niestety nie ma na to rozwiązania. Musimy pamiętać, że w obudowie aparatu mieści się przede wszystkim słuchawka, mikrofon, wzmacniacz i procesor.
  Ten ostatni jest w stanie wykonać nawet 200 milionów obliczeń na sekundę. Stąd takie duże zapotrzebowanie na energię. W najbliższym czasie to się nie zmieni więc potrzeba się nauczyć "ekonomicznego" korzystania ze źródła energii. 
  Poniżej przedstawiam kilka podpowiedzi, dzięki którym dowiesz się jak zabezpieczyć się przed nadmiernym wyczerpywaniem się baterii.      

   

    

   

  1. POGARSZAJĄCY SIĘ SŁUCH

  Im większy robi się niedosłuch, tym głośniej potrzeba regulować noszony aparat. To z kolei podnosi zapotrzebowanie na energię. Dodatkowo należy pamiętać, że aparat słuchowy (jak i żaden sprzęt elektroniczny) nie może długo działać na maksymalnych obrotach. Wtedy nie tylko zużywa więcej baterię ale jednocześnie uruchamia reduktory zabezpieczające aparat przed uszkodzeniem (np. kontrola sprzężenia) i które wpływają na jakość dźwięku. 
  Jeżeli zwlekasz z wymianą aparatu na nowy jednocześnie wciąż pogłaśniając ten obecnie noszony to musisz liczyć się z większym użyciem baterii. 

   

  2. SPOSÓB UŻYTKOWANIA APARATÓW

  W tym punkcie trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze: przez ile godzin jest noszony aparat, a po drugie: jak jest noszony. Można to porównać do telefonu komórkowego lub jazdy samochodem.
  Największe zapotrzebowanie na energię jest w chwili zmiany trybu pracy. Jeżeli nosisz aparat stale tzn nie zdejmujesz i zakładasz co chwilę, nie zmieniasz programów bez potrzeby, nie regulujesz poziomu głośności gdy tego nie potrzeba to bateria wystarczy na znacznie dłuższy czas.
  Chcąc zatem zaoszczędzić na baterii najlepiej jest założyć aparat i po porostu go nosić. Wbrew pozorom najwięcej stracisz właśnie wtedy gdy będziesz zakładać aparat od okazji do okazji, od potrzeby do potrzeby w ciągu dnia. Nawet jeśli będziesz nosić aparat 16 godzin „ciurkiem”, to jest to lepsze rozwiązanie niż nosić 8 godzin z przerwami. Wyjątkami są sytuacje gdy jesteś niedoświadczonym użytkownikiem i dopiero uczysz się zakładać i używać aparaty. Wtedy postępuj według zaleceń specjalisty.   

   

   

   

  3. ZMIANA APARATU ANALOGOWEGO NA CYFROWY.

  Technologia poszła bardzo mocno do przodu. Aparaty cyfrowe nie tylko wspomagają słyszenie ale również ułatwiają korzystanie i podnoszą komfort samego użytkowania aparatu, bowiem zabezpieczają one użytkownika przed zbyt głośnymi dźwiękami. Są bezpieczniejsze i dają większą poprawę rozumienia mowy. Niestety odbywa się to kosztem baterii. Aparaty analogowe nie posiadały tych wszystkich funkcji i w związku z tym potrzebowały mniej energii. Gdy zdecydujesz się na zmianę technologii musisz być na to przygotowany. Zyskasz jednak bardziej zrozumiałą i czystą mowę. 

   

  4. ZMIANA ŚRODOWISKA I TEMPERATURY

  Najgorszym środowiskiem i czasem dla pracy baterii są okresy zimowe.
  Niskie temperatury powodują spadek napięcia baterii w aparacie słuchowym. Jednocześnie szybka zmiana temperatury np. gdy wchodzisz z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia sprzyja pojawieniu się wilgoci. Podobnie jak dzieje się z okularami. Na powierzchni baterii pojawia się para, która skraplając się powoduje większe zużycie baterii.
  Pamiętaj o tym zimą lub gdy pracujesz w pomieszczeniach chłodniczych lub o wysokiej wilgotności.  

   

   

  5. ZMIANA WYSOKOŚCI

  Wraz ze zmianą wysokości zmniejsza się ilość tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego działania baterii. Gdy tlenu jest mniej to zużycie baterii rośnie.
  Możesz tego doświadczyć gdy pojedziesz w góry lub gdy często korzystasz z linii lotniczych.
  Pamiętaj by korzystać wtedy z baterii w pełni naładowanej.  

   

   

   

  6. BRAK DOSTĘPU DO POWIETRZA

  Baterie stosowane w aparatach słuchowych działają tylko wtedy gdy mówiąc potocznie "mogą oddychać". Jeżeli zanurzyłeś aparat bądź baterie w wodzie to najpierw dokładnie je osusz. Tylko suche urządzenie będzie odpowiednio z baterii korzystać. Pamiętaj, że osuszeniu wymagają wszystkie części.
  Nie próbuj więc suchą, nową baterię umieszczać w zamoczonym aparacie. Można tak spowodować awarię aparatu. Gdyby aparat zmókł mocno np. podczas dużej ulewy, zdejmij go, otwórz komorę baterii i osuszaj przez minimum 12 godzin, najlepiej korzystając z odpowiednich środków (kapsułek,   osuszaczy    itp).     

   

   

   

  Podsumowując:

  Każde z powyższych czynników może spowodować szybsze niż zwykle sygnalizowanie przez aparat słabej baterii. Twoje zaniepokojenie powinny wzbudzić  jedynie sytuacje gdy nagle trwałość baterii spadnie np. z 10 do 3 dni. Zapisuj sobie kiedy ostatnio została założona bateria i sprawdzaj czy czas jej użytkowania  nie odbiega zbytnio od zanotowanej przez Ciebie normy.Zawsze też możesz zaopatrzyć się w tester baterii. Podpowie Ci czy rzeczywiście bateria jest słaba czy wystąpiła jakaś awaria. 

   

  - nigdy nie odklejaj papierka z nowych baterii wcześniej niż masz zamiar założyć ją do aparatu
  - nie narażaj na ciągłe działanie promieni słonecznych
  - kupuj baterie tylko u specjalistów i sprawdzaj datę ważności. Powinna być wydrukowana na każdym opakowaniu. 
  - pamiętaj o wyłączaniu aparatu zawsze gdy zdejmujesz go z ucha.
  - na noc, otwieraj komorę baterii. Po całodniowej pracy, wymaga dostępu do powietrza.

2015-01-20 12:30:00

<iframe src="//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fsluch.net&width=590&height=427&colorscheme=light&show_faces=false&header=true&stream=true&show_border=true" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:590px; height:427px;" allowTransparency="true"></iframe>